ITT Cannon, LLC CA3100E20-19SB05
CA3100E20-19SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-19SB05
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-19SB05.pdf
Availability of CA3100E20-19SB05
QUANTITY
CA3100E20-19SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-19SB05
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-19SB05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-19SB05
Related LinksCA3100E2, CA3100E20-19SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-19SB05 Details Description
Related parts for CA3100E20-19SB05
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL TURRET FORK .172" L datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR26S/AE26M/CCE26S datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 2.5KOHM 25C datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 291 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY VHF 155-165MHZ MXI datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
3900UF 50V 22X40 datasheet.pdf