ITT Cannon, LLC CA3100E20-27PBF80A232A176
CA3100E20-27PBF80A232A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-27PBF80A232A176
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-27PBF80A232A176.pdf
Availability of CA3100E20-27PBF80A232A176
QUANTITY
CA3100E20-27PBF80A232A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-27PBF80A232A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-27PBF80A232A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-27PBF80A232A176
Related LinksCA3100E20-27, CA3100E20-27PBF80A232A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-27PBF80A232A176 Details Description
Related parts for CA3100E20-27PBF80A232A176
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMAL 9POS 12' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" YEL JACKS NI datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 60S ADJ, 110VAC/ datasheet.pdf