ITT Cannon, LLC CA3100E20-29PDN
CA3100E20-29PDN picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-29PDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-29PDN.pdf
Availability of CA3100E20-29PDN
QUANTITY
CA3100E20-29PDN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-29PDN
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-29PDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-29PDN
Related LinksCA3100E, CA3100E20-29PDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-29PDN Details Description
Related parts for CA3100E20-29PDN
RES SMD 137K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2008 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
OSC VCO 45-70MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf