ITT Cannon, LLC CA3100E20-29SW
CA3100E20-29SW picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-29SW
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-29SW.pdf
Availability of CA3100E20-29SW
QUANTITY
CA3100E20-29SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-29SW
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-29SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-29SW
Related LinksCA3100E, CA3100E20-29SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-29SW Details Description
Related parts for CA3100E20-29SW
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
POWER CORD FAN RIGHT ANGLE 40" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf