ITT Cannon, LLC CA3100E20-6SBF80-05
CA3100E20-6SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-6SBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-6SBF80-05.pdf
Availability of CA3100E20-6SBF80-05
QUANTITY
CA3100E20-6SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-6SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-6SBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-6SBF80-05
Related LinksCA3100E20, CA3100E20-6SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-6SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100E20-6SBF80-05
RES 47K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 28-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24086EVM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 16 5.0V 44-SOJ datasheet.pdf