ITT Cannon, LLC CA3100E20-8SWF80
CA3100E20-8SWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-8SWF80
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-8SWF80.pdf
Availability of CA3100E20-8SWF80
QUANTITY
CA3100E20-8SWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-8SWF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-8SWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-8SWF80
Related LinksCA3100E2, CA3100E20-8SWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-8SWF80 Details Description
Related parts for CA3100E20-8SWF80
RES 30 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM FORK EXP VYL 16-14AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
FUSE 100A 1250V 1KN/110 AR CU datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf