ITT Cannon, LLC CA3100E22-14SBF80-05F0
CA3100E22-14SBF80-05F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E22-14SBF80-05F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS
Datasheet Download
CA3100E22-14SBF80-05F0.pdf
Availability of CA3100E22-14SBF80-05F0
QUANTITY
CA3100E22-14SBF80-05F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E22-14SBF80-05F0
Internal Part NumberEIS-CA3100E22-14SBF80-05F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E22-14SBF80-05F0
Related LinksCA3100E22-1, CA3100E22-14SBF80-05F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E22-14SBF80-05F0 Details Description
Related parts for CA3100E22-14SBF80-05F0
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC BUFF DVR N-INV O/DRN SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.1 OHM 10% 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8054AR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
RES 422K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf