ITT Cannon, LLC CA3100E22-19SB
CA3100E22-19SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E22-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E22-19SB.pdf
Availability of CA3100E22-19SB
QUANTITY
CA3100E22-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E22-19SB
Internal Part NumberEIS-CA3100E22-19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E22-19SB
Related LinksCA3100E, CA3100E22-19SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E22-19SB Details Description
Related parts for CA3100E22-19SB
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
PHONE HI-D JACK .25" 2COND PCB datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL PDU 2.5/4/2X2AN datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 14W datasheet.pdf