ITT Cannon, LLC CA3100E22-23PWBF80F0
CA3100E22-23PWBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E22-23PWBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 8POS
Datasheet Download
CA3100E22-23PWBF80F0.pdf
Availability of CA3100E22-23PWBF80F0
QUANTITY
CA3100E22-23PWBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E22-23PWBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3100E22-23PWBF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E22-23PWBF80F0
Related LinksCA3100E22-, CA3100E22-23PWBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E22-23PWBF80F0 Details Description
Related parts for CA3100E22-23PWBF80F0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
LED WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P4C SHIELDED datasheet.pdf
IC RF VALUE LINE XMITTER 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
IP CORE TURBO ENCODER ECP2M datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
QSFP BEHIND BEZEL ASSEMBLY,CAGE datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
13W3 F R/A 15A M/BRKT 4-40/CLIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf