ITT Cannon, LLC CA3100E22-8PF80A206F187
CA3100E22-8PF80A206F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E22-8PF80A206F187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
CA3100E22-8PF80A206F187.pdf
Availability of CA3100E22-8PF80A206F187
QUANTITY
CA3100E22-8PF80A206F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E22-8PF80A206F187
Internal Part NumberEIS-CA3100E22-8PF80A206F187
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert22-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E22-8PF80A206F187
Related LinksCA3100E22-8, CA3100E22-8PF80A206F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E22-8PF80A206F187 Details Description
Related parts for CA3100E22-8PF80A206F187
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2A (Switch) Lighting 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
C/A,62.5/125,DU,SC,MT/RJ,10M datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
BLADE SET ASSORTED W/POUCH 8PC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT RA datasheet.pdf