ITT Cannon, LLC CA3100E24-10PB05-15
CA3100E24-10PB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-10PB05-15
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E24-10PB05-15.pdf
Availability of CA3100E24-10PB05-15
QUANTITY
CA3100E24-10PB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-10PB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-10PB05-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-10PB05-15
Related LinksCA3100E24, CA3100E24-10PB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-10PB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E24-10PB05-15
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC 2.5V PLL CLK-DRVR 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 197 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 10POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
17W5 F PC 40A POWER 4-40 datasheet.pdf