ITT Cannon, LLC CA3100E24-11PBF80-05
CA3100E24-11PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-11PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E24-11PBF80-05.pdf
Availability of CA3100E24-11PBF80-05
QUANTITY
CA3100E24-11PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-11PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-11PBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-11PBF80-05
Related LinksCA3100E24-, CA3100E24-11PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-11PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100E24-11PBF80-05
RES SMD 4.22K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.2A 50.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.44K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 1000 FT GN datasheet.pdf