ITT Cannon, LLC CA3100E24-11SB05-15
CA3100E24-11SB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-11SB05-15
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E24-11SB05-15.pdf
Availability of CA3100E24-11SB05-15
QUANTITY
CA3100E24-11SB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-11SB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-11SB05-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-11SB05-15
Related LinksCA3100E24, CA3100E24-11SB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-11SB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E24-11SB05-15
IC MCU 8K USB HUB 4 PORT 56TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
GUIDE, IN datasheet.pdf
150UF 10V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf