ITT Cannon, LLC CA3100E24-5SWB
CA3100E24-5SWB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-5SWB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E24-5SWB.pdf
Availability of CA3100E24-5SWB
QUANTITY
CA3100E24-5SWB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-5SWB
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-5SWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-5SWB
Related LinksCA3100E, CA3100E24-5SWB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-5SWB Details Description
Related parts for CA3100E24-5SWB
END CAP LEFT FOR PA SWITCH datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
POT 150 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BROWN 1000' datasheet.pdf