ITT Cannon, LLC CA3100E24-7PB05
CA3100E24-7PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-7PB05
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E24-7PB05.pdf
Availability of CA3100E24-7PB05
QUANTITY
CA3100E24-7PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-7PB05
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-7PB05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-7PB05
Related LinksCA3100E, CA3100E24-7PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-7PB05 Details Description
Related parts for CA3100E24-7PB05
CONN HEADER 10POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf