ITT Cannon, LLC CA3100E24-A24S
CA3100E24-A24S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-A24S
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E24-A24S.pdf
Availability of CA3100E24-A24S
QUANTITY
CA3100E24-A24S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-A24S
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-A24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-A24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-A24S
Related LinksCA3100E, CA3100E24-A24S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-A24S Details Description
Related parts for CA3100E24-A24S
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM DO220AA datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf