ITT Cannon, LLC CA3100E28-11SF187
CA3100E28-11SF187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-11SF187
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-11SF187.pdf
Availability of CA3100E28-11SF187
QUANTITY
CA3100E28-11SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-11SF187
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-11SF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-11SF187
Related LinksCA3100E2, CA3100E28-11SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-11SF187 Details Description
Related parts for CA3100E28-11SF187
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W datasheet.pdf
HEAT SHRINK THIN BLK 1/4" X 4' datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1FU/115 AR UC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RAIL 19" L SUPPORT 715MM 2PCS datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 2A 120V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf