ITT Cannon, LLC CA3100E28-12PF80
CA3100E28-12PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-12PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E28-12PF80.pdf
Availability of CA3100E28-12PF80
QUANTITY
CA3100E28-12PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-12PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-12PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-12PF80
Related LinksCA3100E2, CA3100E28-12PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-12PF80 Details Description
Related parts for CA3100E28-12PF80
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 8 PORT RJ45 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf