ITT Cannon, LLC CA3100E28-15SB15A176
CA3100E28-15SB15A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-15SB15A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-15SB15A176.pdf
Availability of CA3100E28-15SB15A176
QUANTITY
CA3100E28-15SB15A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-15SB15A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-15SB15A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-15SB15A176
Related LinksCA3100E28-, CA3100E28-15SB15A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-15SB15A176 Details Description
Related parts for CA3100E28-15SB15A176
WIRE MARKER B/Y .05-.12"250PC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf