ITT Cannon, LLC CA3100E28-15SBF80-05
CA3100E28-15SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-15SBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-15SBF80-05.pdf
Availability of CA3100E28-15SBF80-05
QUANTITY
CA3100E28-15SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-15SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-15SBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-15SBF80-05
Related LinksCA3100E28-, CA3100E28-15SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-15SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100E28-15SBF80-05
MCP-E SLD 4P CAP ASSY BLK datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 585MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC/VDC 1AG datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.190" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf