ITT Cannon, LLC CA3100E28-22SB
CA3100E28-22SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-22SB
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-22SB.pdf
Availability of CA3100E28-22SB
QUANTITY
CA3100E28-22SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-22SB
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-22SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-22SB
Related LinksCA3100E, CA3100E28-22SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-22SB Details Description
Related parts for CA3100E28-22SB
DIODE ARRAY GP 75V 215MA SOT363 datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf