ITT Cannon, LLC CA3100E28-51PWB
CA3100E28-51PWB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-51PWB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E28-51PWB.pdf
Availability of CA3100E28-51PWB
QUANTITY
CA3100E28-51PWB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-51PWB
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-51PWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-51PWB
Related LinksCA3100E, CA3100E28-51PWB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-51PWB Details Description
Related parts for CA3100E28-51PWB
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 75 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED DIFF 4.9X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
HC HIGH PIN COUNT TSSOP-16 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51K OHM 16SOIC datasheet.pdf