ITT Cannon, LLC CA3100E28A16S-B-15
CA3100E28A16S-B-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28A16S-B-15
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28A16S-B-15.pdf
Availability of CA3100E28A16S-B-15
QUANTITY
CA3100E28A16S-B-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28A16S-B-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E28A16S-B-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert28-A16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28A16S-B-15
Related LinksCA3100E28, CA3100E28A16S-B-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28A16S-B-15 Details Description
Related parts for CA3100E28A16S-B-15
CABLE 50COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.7A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG PWM CONV AC/DC 8-DIP datasheet.pdf
D SUB 13W3_FE_ANG_40 A_S4_W/O BR datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V 2AH NIMH datasheet.pdf