ITT Cannon, LLC CA3100E32-15PB
CA3100E32-15PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E32-15PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E32-15PB.pdf
Availability of CA3100E32-15PB
QUANTITY
CA3100E32-15PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E32-15PB
Internal Part NumberEIS-CA3100E32-15PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert32-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E32-15PB
Related LinksCA3100E, CA3100E32-15PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E32-15PB Details Description
Related parts for CA3100E32-15PB
IC CLK GEN DIR RAMBS 3.3V 24QSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-553 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf