ITT Cannon, LLC CA3100E32-7SBF80F0
CA3100E32-7SBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E32-7SBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 35POS
Datasheet Download
CA3100E32-7SBF80F0.pdf
Availability of CA3100E32-7SBF80F0
QUANTITY
CA3100E32-7SBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E32-7SBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3100E32-7SBF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions35
Shell Size - Insert32-7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (7), 16 (28)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E32-7SBF80F0
Related LinksCA3100E32, CA3100E32-7SBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E32-7SBF80F0 Details Description
Related parts for CA3100E32-7SBF80F0
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 32 EXPANDED datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf