ITT Cannon, LLC CA3100E32A10SBF80-08
CA3100E32A10SBF80-08 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E32A10SBF80-08
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E32A10SBF80-08.pdf
Availability of CA3100E32A10SBF80-08
QUANTITY
CA3100E32A10SBF80-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E32A10SBF80-08
Internal Part NumberEIS-CA3100E32A10SBF80-08
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange, Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E32A10SBF80-08
Related LinksCA3100E32A, CA3100E32A10SBF80-08 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E32A10SBF80-08 Details Description
Related parts for CA3100E32A10SBF80-08
Connector Header 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 3A 43V DO35 datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf