ITT Cannon, LLC CA3100E36-5PB01
CA3100E36-5PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E36-5PB01
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E36-5PB01.pdf
Availability of CA3100E36-5PB01
QUANTITY
CA3100E36-5PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E36-5PB01
Internal Part NumberEIS-CA3100E36-5PB01
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert36-5
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E36-5PB01
Related LinksCA3100E, CA3100E36-5PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E36-5PB01 Details Description
Related parts for CA3100E36-5PB01
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNGL STG COMPACT 2A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf