ITT Cannon, LLC CA3100ER28-15S
CA3100ER28-15S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER28-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100ER28-15S.pdf
Availability of CA3100ER28-15S
QUANTITY
CA3100ER28-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER28-15S
Internal Part NumberEIS-CA3100ER28-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER28-15S
Related LinksCA3100E, CA3100ER28-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER28-15S Details Description
Related parts for CA3100ER28-15S
OSC XO 50.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 4A AXIAL datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II-SLIMLINE DR SMT datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 190MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 30A 0.26 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0404 datasheet.pdf