ITT Cannon, LLC CA3100ER28A16P
CA3100ER28A16P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER28A16P
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100ER28A16P.pdf
Availability of CA3100ER28A16P
QUANTITY
CA3100ER28A16P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER28A16P
Internal Part NumberEIS-CA3100ER28A16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert28-A16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER28A16P
Related LinksCA3100E, CA3100ER28A16P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER28A16P Details Description
Related parts for CA3100ER28A16P
TIE PAN TY PSHMT NYL WR BLK 7.8" datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ GREEN HYSOL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf