ITT Cannon, LLC CA3100F18-22PB
CA3100F18-22PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F18-22PB
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100F18-22PB.pdf
Availability of CA3100F18-22PB
QUANTITY
CA3100F18-22PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F18-22PB
Internal Part NumberEIS-CA3100F18-22PB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F18-22PB
Related LinksCA3100F, CA3100F18-22PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F18-22PB Details Description
Related parts for CA3100F18-22PB
FIXED IND 150UH 553MA 872.3 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 13 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 144QFP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 60NS VFBGA datasheet.pdf
TIN-PLATED CU FOIL 23"X18YD datasheet.pdf