ITT Cannon, LLC CA3100F20-8SF80
CA3100F20-8SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20-8SF80
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F20-8SF80.pdf
Availability of CA3100F20-8SF80
QUANTITY
CA3100F20-8SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20-8SF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F20-8SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20-8SF80
Related LinksCA3100F, CA3100F20-8SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20-8SF80 Details Description
Related parts for CA3100F20-8SF80
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR VERT W/BOSS 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT .100 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE ASSEM 1.27MM 16POS 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf