ITT Cannon, LLC CA3100F20A48SBF80
CA3100F20A48SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20A48SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F20A48SBF80.pdf
Availability of CA3100F20A48SBF80
QUANTITY
CA3100F20A48SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20A48SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F20A48SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20A48SBF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F20A48SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20A48SBF80 Details Description
Related parts for CA3100F20A48SBF80
CONN RING 3/0 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
STD WAVE-TY 316 MATERIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ GREEN 560NM SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf