ITT Cannon, LLC CA3100F20A9P
CA3100F20A9P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20A9P
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100F20A9P.pdf
Availability of CA3100F20A9P
QUANTITY
CA3100F20A9P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20A9P
Internal Part NumberEIS-CA3100F20A9P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-A9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20A9P
Related LinksCA3100, CA3100F20A9P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20A9P Details Description
Related parts for CA3100F20A9P
RELAY OPTO AC/DC 400V 100MA 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 17POS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf