ITT Cannon, LLC CA3100F24-7SBF80
CA3100F24-7SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F24-7SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F24-7SBF80.pdf
Availability of CA3100F24-7SBF80
QUANTITY
CA3100F24-7SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F24-7SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F24-7SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F24-7SBF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F24-7SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F24-7SBF80 Details Description
Related parts for CA3100F24-7SBF80
SWITCH FS-T PIN PLUNG SILV.110QC datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 20SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 18POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
DSUB CON D*M F RG179 SS MIL datasheet.pdf
XBEE RS-232 ADAPTER INT ANT 25PK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.8MM RND BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC datasheet.pdf