ITT Cannon, LLC CA3100F24A28SB
CA3100F24A28SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F24A28SB
Brief Description
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F24A28SB.pdf
Availability of CA3100F24A28SB
QUANTITY
CA3100F24A28SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F24A28SB
Internal Part NumberEIS-CA3100F24A28SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F24A28SB
Related LinksCA3100F, CA3100F24A28SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F24A28SB Details Description
Related parts for CA3100F24A28SB
IC BRIDGE RECT 8A 1000V KBU datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGE 30CONT SOLDRTAIL CNTR datasheet.pdf
FIXED IND 1.01UH 3.4A 11 MOHM datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS RACK AND PANEL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR .100" TIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 45V 4A TSMT8 datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 32POS VERT PCB datasheet.pdf