ITT Cannon, LLC CA3100F28-21S
CA3100F28-21S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F28-21S
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F28-21S.pdf
Availability of CA3100F28-21S
QUANTITY
CA3100F28-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F28-21S
Internal Part NumberEIS-CA3100F28-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F28-21S
Related LinksCA3100, CA3100F28-21S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F28-21S Details Description
Related parts for CA3100F28-21S
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/8" datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf