ITT Cannon, LLC CA3100R10SL-3P
CA3100R10SL-3P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R10SL-3P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R10SL-3P.pdf
Availability of CA3100R10SL-3P
QUANTITY
CA3100R10SL-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R10SL-3P
Internal Part NumberEIS-CA3100R10SL-3P
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R10SL-3P
Related LinksCA3100R, CA3100R10SL-3P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R10SL-3P Details Description
Related parts for CA3100R10SL-3P
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1500TR 2" datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 R/A DL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PATCH PANEL 19" 16 PORT datasheet.pdf
SR BTS TT SS 10 ASY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 4W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf