ITT Cannon, LLC CA3100R14S-6SF80
CA3100R14S-6SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R14S-6SF80
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R14S-6SF80.pdf
Availability of CA3100R14S-6SF80
QUANTITY
CA3100R14S-6SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R14S-6SF80
Internal Part NumberEIS-CA3100R14S-6SF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R14S-6SF80
Related LinksCA3100R1, CA3100R14S-6SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R14S-6SF80 Details Description
Related parts for CA3100R14S-6SF80
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 6.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO215AB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf