ITT Cannon, LLC CA3100R16-11PB05
CA3100R16-11PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R16-11PB05
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R16-11PB05.pdf
Availability of CA3100R16-11PB05
QUANTITY
CA3100R16-11PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R16-11PB05
Internal Part NumberEIS-CA3100R16-11PB05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R16-11PB05
Related LinksCA3100R1, CA3100R16-11PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R16-11PB05 Details Description
Related parts for CA3100R16-11PB05
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 2POS NATRL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ICON WHEEL LABEL ALMOND 110 CONN datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf