ITT Cannon, LLC CA3100R18-1SK10
CA3100R18-1SK10 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R18-1SK10
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R18-1SK10.pdf
Availability of CA3100R18-1SK10
QUANTITY
CA3100R18-1SK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R18-1SK10
Internal Part NumberEIS-CA3100R18-1SK10
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R18-1SK10
Related LinksCA3100R, CA3100R18-1SK10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R18-1SK10 Details Description
Related parts for CA3100R18-1SK10
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE-APR64A/ AE64M / APR64A datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 4CH LC2MOS 28-SOIC datasheet.pdf
TOUCH SCREEN 10.4" datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.02A 240 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 45MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 25PPM datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE NO LED datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf