ITT Cannon, LLC CA3100R18-6PB05
CA3100R18-6PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R18-6PB05
Brief Description
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R18-6PB05.pdf
Availability of CA3100R18-6PB05
QUANTITY
CA3100R18-6PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R18-6PB05
Internal Part NumberEIS-CA3100R18-6PB05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert18-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R18-6PB05
Related LinksCA3100R, CA3100R18-6PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R18-6PB05 Details Description
Related parts for CA3100R18-6PB05
Crystal 28.0000kHz 100ppm 11pF 55 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 31-33AWG .250 datasheet.pdf
CONN N JACK STR SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.27A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT datasheet.pdf
RES SMD 1.90996K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 150V TO244AB datasheet.pdf