ITT Cannon, LLC CA3100R22-20SW
CA3100R22-20SW picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R22-20SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R22-20SW.pdf
Availability of CA3100R22-20SW
QUANTITY
CA3100R22-20SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R22-20SW
Internal Part NumberEIS-CA3100R22-20SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R22-20SW
Related LinksCA3100R, CA3100R22-20SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R22-20SW Details Description
Related parts for CA3100R22-20SW
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X10MM W/ADH datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 144TQFP datasheet.pdf
MARKER BAR PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA datasheet.pdf