ITT Cannon, LLC CA3100R24-11P
CA3100R24-11P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R24-11P
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R24-11P.pdf
Availability of CA3100R24-11P
QUANTITY
CA3100R24-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R24-11P
Internal Part NumberEIS-CA3100R24-11P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R24-11P
Related LinksCA3100, CA3100R24-11P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R24-11P Details Description
Related parts for CA3100R24-11P
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE VO 5/8"X2" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 15MM datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP LOW POWER 6WLP datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 4POS RA T/H datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf