ITT Cannon, LLC CA3100R24-11PF80
CA3100R24-11PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R24-11PF80
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R24-11PF80.pdf
Availability of CA3100R24-11PF80
QUANTITY
CA3100R24-11PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R24-11PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100R24-11PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R24-11PF80
Related LinksCA3100R2, CA3100R24-11PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R24-11PF80 Details Description
Related parts for CA3100R24-11PF80
RES ARRAY 5 RES 39K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 3/8 5V MINI datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-220 .007" SP400 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf