ITT Cannon, LLC CA3100R24-A24PF80
CA3100R24-A24PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R24-A24PF80
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R24-A24PF80.pdf
Availability of CA3100R24-A24PF80
QUANTITY
CA3100R24-A24PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R24-A24PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100R24-A24PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-A24
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R24-A24PF80
Related LinksCA3100R2, CA3100R24-A24PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R24-A24PF80 Details Description
Related parts for CA3100R24-A24PF80
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 481 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
XCEDE 4W 6PVH 4COL datasheet.pdf
22 MODII HDR DRST SHRD .100CL datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C datasheet.pdf