ITT Cannon, LLC CA3100R24A28SBF80A176
CA3100R24A28SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R24A28SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R24A28SBF80A176.pdf
Availability of CA3100R24A28SBF80A176
QUANTITY
CA3100R24A28SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R24A28SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100R24A28SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R24A28SBF80A176
Related LinksCA3100R24A, CA3100R24A28SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R24A28SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100R24A28SBF80A176
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 80MA 16 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X6S 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf