ITT Cannon, LLC CA3100R28-22S
CA3100R28-22S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R28-22S
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R28-22S.pdf
Availability of CA3100R28-22S
QUANTITY
CA3100R28-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R28-22S
Internal Part NumberEIS-CA3100R28-22S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R28-22S
Related LinksCA3100, CA3100R28-22S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R28-22S Details Description
Related parts for CA3100R28-22S
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8DBGA datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 10MHZ 10MSOP datasheet.pdf
DSUB DM POWER 8W8 SOCKET datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf