ITT Cannon, LLC CA3100R28-51P
CA3100R28-51P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R28-51P
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R28-51P.pdf
Availability of CA3100R28-51P
QUANTITY
CA3100R28-51P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R28-51P
Internal Part NumberEIS-CA3100R28-51P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R28-51P
Related LinksCA3100, CA3100R28-51P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R28-51P Details Description
Related parts for CA3100R28-51P
RES 267 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CORD 5POS FEMALE, RA/MALE 1M datasheet.pdf
IC MPU SITARA 300MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf