ITT Cannon, LLC CA3100R28A51SBF80A176-05
CA3100R28A51SBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R28A51SBF80A176-05
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R28A51SBF80A176-05.pdf
Availability of CA3100R28A51SBF80A176-05
QUANTITY
CA3100R28A51SBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R28A51SBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3100R28A51SBF80A176-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert28-A51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R28A51SBF80A176-05
Related LinksCA3100R28A51, CA3100R28A51SBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R28A51SBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3100R28A51SBF80A176-05
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/X datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 12POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 27POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 100POS SMD datasheet.pdf
MINI ROD HOUSING RETENTI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf