ITT Cannon, LLC CA3100R32-7P
CA3100R32-7P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R32-7P
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R32-7P.pdf
Availability of CA3100R32-7P
QUANTITY
CA3100R32-7P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R32-7P
Internal Part NumberEIS-CA3100R32-7P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert32-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R32-7P
Related LinksCA3100, CA3100R32-7P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R32-7P Details Description
Related parts for CA3100R32-7P
FILTER PWR MULTI-FUNCT 6-4A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 30.48MM datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf